Awaria dysku?

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Awaria dysku?

Postprzez dorian w 09 Paź 2009, 13:20

Do rzeczy. Miałem zainstalowaną windę XP SP3 i szło pięknie, włożyłem płytę od Visty Business, zrobiłem nią format dysku (200 GB), zainstalowałem, wpisałem klucz i o.k. działa. Po dłuższym pobycie w Viście nawgrywałem sporo śmieci, coś jakby muliło i postanowiłem ją wgrać jeszcze raz, a więc znowu od początku, format, wgrałem, zainstalowałem system i się zaczął problem z modemem do neostrady. Nijak nie mogłem go zainstalować, a poprzednio był. Wk^%wiłem się i stwierdziłem, że jednak wracam do XP-ka.
I tu jest główny problem:
Po dokładnym formacie dysku po tej Viście, XP ładuje swoje pliki, wszystko cacy, resetuje się żeby odpalić XP i nagle wywala czarny ekran i: "Błąd ładowania systemu operacyjnego" i tak za każdym razem. Nie odpala. Kolejny format dysku też nic nie dał.
Pytanie: macie jakieś pomysły, czemu po tej je^%anej Viście nie mogę wgrać znowu XP-ka? Coś się ustawiło na dysku, albo w biosie pod tą Vistę i nie wgrywa już XP, czy jak?
Czy dysk już tylko na zwałkę..?
Pomocy.

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Reklamy Google

Re: Awaria dysku?

Postprzez Terminus w 09 Paź 2009, 13:52

Gdzieś kiedyś czytałem, że po Viście trzeba przy bootowaniu XP z CD wgrać sterowniki do dysku [wcisnąć f6 -wgraj inne sterowniki]. Dotyczyło to zdaje się dysków SATA
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Awaria dysku?

Postprzez dorian w 09 Paź 2009, 14:30

Tak, kojarzę, że jest tuż po rozpoczęciu wgrywania XP taka krótka opcja f6 - wgraj inne stery, tylko jak ja wcisnę to system sam sobie wgra odpowiednie, czy muszę je skądś ściągać wcześniej np. na dyskietkę? Jeszcze tego nie robiłem, dlatego pytam, póki jestem w arbajcie to mogę ściągnąć. No i mam właśnie dysk Sata II.
P.S. Ostatecznie, chyba wymiana dysku na nowy załatwi sprawę i będę mógł wgrać co chcę..? Chyba, że w ogóle coś w biosie dodatkowo namieszane po tych instalkach mam.
Ostatnio edytowany przez dorian, 09 Paź 2009, 14:42, edytowano w sumie 1 raz

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Awaria dysku?

Postprzez Terminus w 09 Paź 2009, 14:40

Z tego co pamiętam to wgrywało się je z innych źródeł [dyskietka, pen]. Jakby system sam je instalował, to chyba w ogóle nie byłoby problemów...
Radzę po prostu użyć google, bo ja znam problem tylko "ze słyszenia".
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Awaria dysku?

Postprzez Darth ReX w 09 Paź 2009, 15:29

Stosowne pliki powinny być na płytce ze sterownikami do płyty głównej.
Płyta ze sterownikami mojego producenta (ASRock) jest bootowalna i automatycznie pyta się, czy utworzyć dyskietkę ze sterownikami. Sprawdź, czy nie ma tak u ciebie.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 14 Cze 2024, 18:14
Kozaki: 224

Re: Awaria dysku?

Postprzez caleb59 w 09 Paź 2009, 20:36

Jesli chodzi o wgrywanie sterownikow SATA poprzez F6 to tylko i wylacznie XP czyta sterownik z dyskietki - nie ma mowy o pendrive'ach czy innych plytach CD/DVD - musi byc dyskietka w napedzie A:/ inaczej glupi XP nie zczyta sterownika z innego zrodla niz dyskietka co jest IMO kretynizmem ale coz - mozna sie pobawic i zgrac sobie swoj system z plytki do obrazu ISO i za pomoca programu nLite dodac wymagany sterownik i scalic go z systemem by przy instalacji XP mogl potrzebny sterownik dodac automatycznie bez zonglerki dyskietka - co i jak zrobic po kolei to juz niestety google Twoim przyjacielem - proces zbyt skomplikowany by opisywac go w poscie...
                 Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 3070 8GB GDDR6 RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2689
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 03 Cze 2024, 17:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 666

Re: Awaria dysku?

Postprzez dorian w 13 Paź 2009, 09:01

mozna sie pobawic i zgrac sobie swoj system z plytki do obrazu ISO i za pomoca programu nLite dodac wymagany sterownik i scalic go z systemem by przy instalacji XP mogl potrzebny sterownik dodac automatycznie bez zonglerki dyskietka


Dzięki wszystkim za rady i wskazówki, a zrobiłem tak:
Nie mogąc wgrać tego XP-ka z powrotem na dysk postanowiłem wgrać od nowa Vistę Business na wcześniej sformatowany płytką od XP dysk. Vista wlazła bez żadnego wniku jeszcze raz. Po jej ponownym wgraniu wszystko zainstalowałem bez najmniejszych problemów i obecnie jadę od paru dni na tym progsie.
A co o nim sądzę, zapraszam tu: :wink:
http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=16&t=4891&p=68650#p68650

Pzdr, :D

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Awaria dysku?

Postprzez djcycu w 13 Paź 2009, 11:41

Dobry jest tez dysk startowy od Win98 :) naprawde pomocny dysk w razie jakich kolwiek bledow. Zwykle awarie dysku dotycza bledu 0\1 albo na przyklad gdy system zatrzymuje sie a dysk wydaje dziwne dzwieki i stukania. PRZESTRZEGAM przed wylaczeniem komputera z sieci lub gusikiem w trakcie pracy... dysk MUSI znalezc sie w pozycji "parkujacej" dlatego ze glowica dysku unosi sie na wskutek powietrza w trakcie jego wirowania. Gdy jest ona np w trakjcie odczytu/zapisu po zmniejszeniu obrotow ona opada i tworzy zarysowania na powloce. To ze w dysku nie ma powietrza to jest bujda. Powietrze jest tylko ze sterylne i szczelnie zamkniete pod pokrywa :) Obale tez mit o tym ze po rozebraniu dysku juz nic nie zadziala. Nie prawda! Wszystko bedzie smigac do pewnego momentu jesli nic tam nie zbabramy. W sam raz bedzie czasu na przeniesienie danych na nowy dysk. Potem juz moga dziac sie komplikacje (zacieranie sie warstwy magnetycznej).
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Awaria dysku?

Postprzez dorian w 21 Paź 2009, 12:12

Jak już wcześniej pisałem, poradziłem sobie z Vistą, jest o.k.
Teraz zrobię lekki Off-Top, ale tylko dlatego żeby nie odkopywać bardzo starego tematu, który już jest na forum i do końca nie był określony. Postanowiłem wątek poruszyć tutaj, tym bardziej, że dotyczy on Visty, ale myślę, że może się sprawdzić na innych programach (na Xp też to działa, na W-7 pewnie też) i jest dość pożyteczny i sporo wyjaśnia.
Mianowicie jak ustawić optymalny rozmiar pliku stronicowania w naszym kompie, czy mamy za dużo, czy za mało :

Poniższy kod należy skopiować do Notatnika:

strComputer = "."
Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" _
& "{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\cimv2")

Set colPageFiles = objWMIService.ExecQuery("Select * from Win32_PageFileUsage")

For Each objPageFile in colPageFiles
Wscript.Echo "Lokalizacja: " & objPageFile.Name
Wscript.Echo "Rozmiar początkowy: " & objPageFile.AllocatedBaseSize
Wscript.Echo "Aktualne wykorzystanie: " & objPageFile.CurrentUsage
Wscript.Echo "Najwyższe wykorzystanie: " & objPageFile.PeakUsage
Next


a następnie zapisać pod dowolną nazwą z rozszerzeniem .vbs np. plik.vbs

Teraz włączmy te aplikacje, których najczęściej używamy. Chodzi o to, aby ukazać stan, w którym komputer jest maksymalnie przez nas wykorzystywany. Warto, aby nasza praca z systemem trwała kilka godzin.

Następnie utworzony plik uruchamiamy podwójnym kliknięciem lewym klawiszem myszy. Dostaniemy następujące komunikaty :...


C.d. i co uzyskamy w linku :
http://www.vista.pl/artykuly/11523_plik_wymiany_swap_w_windows_vista.html

Można odpalić to np. przed graniem. Po skończeniu gry powinno wbić na ekran w jakim stopniu korzystała ona z pliku wymiany.

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 44 gości