Pytanie - dyski zewnętrzne

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Piłat w 26 Lis 2013, 16:07

Witam serdecznie.
Planuje zakupić dysk przenośny, jednak kompletnie się na tym nie znam. Pojemność jaka mnie interesuje to około 350GB, a cenowo +/- 200zł. Wiem, że na allegro są setki odpowiadających temu opisowi gadżetów, jednak mnie przede wszystkich obchodzi jakość. Chce kupić trwały sprzęt, prosty w użytkowaniu i nie wymagający specjalnego traktowania, mający mi służyć w codziennej pracy. Dlatego też pragnę spytać Was o opinię, z jakiej marki najlepiej zakupić dysk zewnętrzny, abym nie wyrzucił pieniędzy w błoto.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Reklamy Google

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Pangia w 26 Lis 2013, 16:19

Nie wiem jak WD idzie produkcja przenośnych dysków, ale 2 twardziele od nich mam w kompie zamontowane i jak na razie bez problemów. Jeden - Caviar Blue 1TB - mam od sierpnia, więc raczej za krótko, żeby oceniać jego niezawodność, ale drugi - Caviar SE 160GB - ma już ponad 8 lat i nawet bad sectorów na nim nie ma :P Gdzieś nawet mam screena z HDTune - tak na pamiątkę sobie zostawiłem, bo trudno było mi uwierzyć, że 8-letni dysk może być w idealnym stanie. Na jakiś żywotny egzemplarz udało mi się trafić :)
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Kubunia w 26 Lis 2013, 16:26

Witam wszystkich Stalkerów ;) (pierwszy post na forum).
Ja posiadam dysk TOSHIBA STOR.E ALU II USB 320GB już ponad rok. Dysk mnie nigdy nie zawiódł, do działania nie potrzebuje zewnętrznego zasilania ani podłączenia do kilku portów USB. Na Allegro można go znaleźć w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
Kubunia
Kot

Posty: 2
Dołączenie: 06 Lis 2013, 12:48
Ostatnio był: 20 Lis 2021, 17:33
Kozaki: 0

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Cromm Cruac w 26 Lis 2013, 16:41

Przede wszystkim sprawdź prędkość złącza USB w swoim kompie. Jeśli masz tylko USB2 to kup taki dysk przenośny. Inaczej jeśli dysk jest USB3 to przepłacisz, bo i tak nie wykorzystasz tej prędkości. Oczywiście możesz kupić dysk USB3 niejako 'na zapas' jeśli zachce ci się zmienić kiedyś kompa na taki ze złączem USB3. Taki dysk działa pod USB2 tyle, że wolniej.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2542
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 01 Cze 2024, 23:08
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Cortex Reaver w 26 Lis 2013, 18:25

Pangia napisał(a):Gdzieś nawet mam screena z HDTune - tak na pamiątkę sobie zostawiłem, bo trudno było mi uwierzyć, że 8-letni dysk może być w idealnym stanie. Na jakiś żywotny egzemplarz udało mi się trafić :)


To nie jest wyjątek. Kiedyś stare dyski były naprawdę żywotne. Mam Seagata 80 GB z bodajże 2002 roku pod ATA100 i śmiga do dzisiaj bez żadnego zająknięcia, tylko głośny nieco i już płyta nowa nie wspiera slotu to go nie używam. Dawniej się z dyskiem do kogoś wpadało po filmy czy tam co innego. Też mi spadł na ziemię parę razy przez cały okres użytkowania i się zdziwiłem nic.

Dla przykładu obecnie posiadam Seagata(kiedyś szanowana firma)
250GB ST i numer długi jakiś pod SATA2. W okresie gwarancyjnym 3 letnim już go dwa razy reklamowałem z powodu badów, które ot tak same się pojawiły. Także nie wiem czy teraz patrzenie szczególnie na firmę ma znaczenie.
Awatar użytkownika
Cortex Reaver
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 03 Lip 2013, 13:50
Ostatnio był: 12 Paź 2016, 21:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Kpuc w 26 Lis 2013, 18:37

Piłat napisał(a):Planuje zakupić dysk przenośny, przede wszystkich obchodzi jakość. Chce kupić trwały sprzęt, prosty w użytkowaniu i nie wymagający specjalnego traktowania, mający mi służyć w codziennej pracy.
Pozdrawiam.


Ciężko będzie kupić gotowca bo jakość i mała cena nie idzie w parze. Ja bym mógł polecić konkretną ciężko dostępną obudowę i konkretne dyski ale w 200zł się nie zmieścisz. Jaką masz wersję interfejsu USB 1,2,3 ?

Jeżeli chodzi o dyski przenośne to według mnie najlepsze są momentusy seagate, niedocenione dyski które można kupić za "grosze" Sam ich używam od 160 do 500GB, mam parę modeli i wszystkie działają elegancko choć nimi rzucałem nieraz i zabieram taki dysk ze sobą prawie codziennie do pracy.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1810
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 19 Lut 2024, 21:21
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Piłat w 26 Lis 2013, 20:53

Mam wersję interfejsu USB 2. Czyli co konkretnie moglibyście mi polecić?
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Re: Pytanie - dyski zewnętrzne

Postprzez Kpuc w 27 Lis 2013, 14:31

O ile nie planujesz modernizacji komputera o kartę z USB 3.0 to możesz kupić dysk 5400 z 8MB bo różnicy praktycznie nie zauważysz a te dyski są najtańsze, druga sprawa że standard 3.0 się rozpowszechnił i wydaje mi się że już takich obudów konkretnie pod 2.0 nie produkują, a zatem te obudowy pod 3.0 są tańsze a do tego lepiej wykonane :)
I na koniec dyski 500GB są bardziej rozpowszechnione a za tym są prawie na tym samym poziomie cenowym ~30zł

Obudowy z interfejsem 3.0 są oczywiście kompatybilne z 2.0 i niektóre 1.1, np obudowy medion drife-n-go nie są kompatybilne z 1.1 ale seagate goflex już tak.

WD My Passport WDBKXH5000ABK
Np. Komputronik i Vobis 209zł Agito 218zł

http://www.ceneo.pl/16712648

ps. Dysków się nie poleca a doradza :) To od kupującego zależy co kupi a ja nie mam wpływu na to czy nie trafi ci się wadliwa seria ;/ I choć bym miał 100 takich dysków to tobie się może trafić jeden z problemami.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1810
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 19 Lut 2024, 21:21
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości