Ocena sprzętu

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Re: Ocena sprzętu

Postprzez apg2312 w 15 Wrz 2010, 23:02

Nooo...panowie, troszeczkę żeście się rozmachali :) Może tak bez przesadyzmu ?
W każdym razie proponuję - oczywiście, o ile chcesz się bawić w modernizację :
1. ściągnij, zainstaluj, powiedz jaką masz płytę główną :
http://www.programosy.pl/program,hwinfo32.html
2. rozkręć komputer (o ile nie masz nalepek gwarancyjnych na śrubkach), sprawdź, jaki masz zasilacz. w razie czego możesz kupić jakiś markowy 500 W (do tego komputera mocniejszy imho nie jest potrzebny)
Ściąga :
http://forum.programosy.pl/czarna-lista-zasilaczy-czyli-jaki-zasilacz-kupic-vt113278.html
3. RAM rozbuduj do 2x2GB, najlepiej kupić sparowane w zestawie, ale teoretycznie zawsze możesz poszukać drugiej dokładnie takiej samej kości, jak już masz
4. karta graficzna... oczywiście, że im lepsza, tym lepiej, ale znowu imho do płynnej gry w Stalkera czy w większość nowych gier spokojnie wystarczy GF 9800 GT (ok.250 zł na Allegro) czy GTX 260 (ok. 400 zł na Allegro). To jeszcze zależy, jaki masz OS. Bo jeśli Vista lub Seven, i grasz na DX10, to jednak lepiej, by karta była bardziej wydajna. Przy XP i DX9 wymagania są mniejsze.
Tak, czy tak, powiedz, ile kasy masz zamiar przeznaczyć na modernizację.
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

Za ten post apg2312 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive wwwdjkamil.
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Reklamy Google

Re: Ocena sprzętu

Postprzez wwwdjkamil w 16 Wrz 2010, 10:43

Zasilacz mam 350W (jest w pierwszym poście) więc chyba na pewno muszę wymienić. Co do kasy to 900 zł powinienem uzbierać chociaż nie chcę przepłacać za super kartę graficzną która ma o wiele tańszy odpowiednik który jest tylko o kilka % gorszy. Martwi mnie też chłodzenie CPU które jest nijako złe.

Wczoraj przeprowadziłem mały test. Ściągnąłem z sieci program RealTemp i przy konwertowaniu filmu (z avi na wmv) procesor był nagrzany do 96 *C... Kilka stopni więcej i po procku. Muszę przyznać że jak się rozgrzał to utrzymywał tą temperaturę ale podkręcanie bez wymiany chłodzenia chyba by było zachowaniem w stylu kamikaze.

Nie wiem tez czy podkręcanie procesora przy moim 3.0 GHZ Intel Core 2 Duo a Karcie GF 9500 GT ma sens skoro wystarczyło by (nie wiem czy tak) wymienić grafę na lepszą. Wymiana grafiki oznacza wymianę zasilacza. A podkręcanie (tak mi się wydaje) oznacza wymianę chłodzenia. Jak najlepiej wygospodarować te dziewięć stów ?

Za wszystkie dotychczasowe rady bardzo dziękuje.

Edit:
Zapomniałem... ech
Płyta Główna : MSI MS-7528
:

Ludzka ciekawość nie zna granic
Awatar użytkownika
wwwdjkamil
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 19 Lut 2010, 22:40
Ostatnio był: 15 Lis 2014, 11:31
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 1

Re: Ocena sprzętu

Postprzez MatrixSTR w 16 Wrz 2010, 10:54

Weź sprawdź jeszcze czy czasem nie masz kurzu na wiatraku, ale bardzo możliwe że przegrzewa sie przez słaby zasilacz. Podaj może jeszcze markę zasilacza jak możesz
Awatar użytkownika
MatrixSTR
Modder

Posty: 1097
Dołączenie: 26 Maj 2009, 23:44
Ostatnio był: 27 Maj 2024, 12:26
Miejscowość: Gdzieś Daleko W Wielkopolsce
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 276

Re: Ocena sprzętu

Postprzez wwwdjkamil w 16 Wrz 2010, 11:07

Marki nie znam ale jakiś "made in Tesco" bo komputer (jak wcześniej wspominałem) jest z MM. Kurzu nie mam bo wczoraj (przy okazji rozkręcania) wszystko dokładnie wyczyściłem z kurzu.

Problem się rozwija ponieważ zauważyłem iż moja pamięć RAM taktuje z prędkością 400 MHZ nie wiem czy jest to nawet możliwe ale mnie to załamało.

Screen: http://zapodaj.net/d4726cc7fc3a.jpg.html (nie mam czasu na jakieś miniaturki)
:

Ludzka ciekawość nie zna granic
Awatar użytkownika
wwwdjkamil
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 19 Lut 2010, 22:40
Ostatnio był: 15 Lis 2014, 11:31
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 1

Re: Ocena sprzętu

Postprzez dorian w 16 Wrz 2010, 12:02

wwwdjkamil:
procesor był nagrzany do 96 *C...


Przede wszystkim imo płyta gł. nie powinna dopuścić do takiej temperatury proca cpu i powinna dużo wcześniej wyłączyć system. Jeśli nie ma takich zabezpieczeń :?: to mówiąc krótko wyj*eb ją za okno, bo Ci proca spali. Takie temperatury dla cpu sa zabójcze. Szkoda by było tego procesora.
Moim zdaniem płyta gł. do wymiany, potem Ram, bo te 400 MHz co masz :facepalm: , do tego zasilacz i grafa też = w 900 zł. sie jednak nie zmieścisz.

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Ocena sprzętu

Postprzez accerone w 16 Wrz 2010, 14:59

Płyta nie jest za dobra ale tragiczna też nie jest. Co prawda na podkręcenie procka albo nie pozwoli albo pozwoli na niewiele. Pamięci jakie obsługuje to 667/800. Ale pamiętaj że kręcenie procka to bardzo wątpliwa sprawa, testowałem to na quadzie i przypuszczam że na C2D będzie dokładnie tak samo.

Co do chłodzenia PC zainteresuj się tymi coolerami:
http://www.cooling.pl/arctic-cooling-fr ... =103_78_82
http://www.cooling.pl/silentiumpc-spart ... =103_78_82
na allegro powinienneś znaleźć je jeszcze taniej.

Dobrze by było jak byś znalazł na kościach pamięci naklejkę producenta i spisał co tam jest napisane, jest takie prawdopodobieństwo że pamięci są średnie ale źle poustawiane w biosie.

Zasilacze zainteresuj się tymi
http://www.cooling.pl/zasilacz-be-quiet ... ory=84_104
http://www.cooling.pl/zasilacz-ocz-modx ... ory=84_104
też poszukaj na allegro - będzie taniej ale tylko nówki i od super sprzedawców lub sklepów - zasilaczy nie kupuje się używanych i z niewiadomego źródła - zbyt ważny komponent.

Karty graficzne moim zdaniem najlepszy stosunek cena/wydajność (jeżeli nie zależy Ci na DX11) daje ATi4850
na allegro da się znaleźć nówkę za 300 zł i mniej z 512 MB pamięci, jeżeli jednak masz monitor z natywną rozdziałką 1650x1050 lub większa dolicz 50 zł na wersje z 1GB pamięci - przy tych rozdzielczościach 512MB to za mało.
Droższej się nie opłaca kupować bo przychamuje ja płyta gł. z tego co pamiętam PCI-e ma w wersji 1.

To wszystko wyżej powinno Cię kosztować mniej niż 700zł. Nie zapomnij o paście termoprzewodzącej na procesor, Arcitc mx, Diamond carat - na tym nie oszczędzaj co najwyżej kup najmniejszą tubkę jaką znajdziesz i tak duzo nie potrzebujesz a standardowa tubka starcza na kilka wymian chłodzenia.

Jak już to wszystko włożysz, posprawdzaj ustawienia biosu (pamięci) i po testuj kompa.

Do tych 200 zł co Ci zostało z czasem możesz dołożyć parę stówek i kupić nowa płytę gł i lub nowe pamięci.
Tak wyjdzie Ci najtaniej, zwłaszcza jak wystawisz kartę graf na allegro za 100 zł powinna pójść, to jest Zotac więc możliwe że ktoś ją sobie kupi do kompa HTPC. Oczywiście możesz sobie ja zostawić jako rezerwę.

Druga opcja: wymiana płyty i pamięci na wiele się nie zda bo z Twoim budżetem nie starczy Ci na wymianę zasilacza, grafiki i chłodzenia na procesor.

Trzecia opcja: dozbieraj do jakichś 2500-3500 i postaw nową maszynę na core ix (x= 3,5,7) nowa architektura - przyszłościowy komputer, ale moim zdaniem jeszcze za drogie graty do tego są aby się na to rzucać.
Pamiętaj, że przy pierwszej opcji zasilacz i kartę zawsze będziesz mógł włożyć do nowego zestawu, aby "przetrzymać" czas do następnej rozbudowy już o kartę z obsługą dX11.

Żadnego innego scenariusza chyba nie wymyślisz, ja na Twoim miejscu wybrałbym opcje pierwszą (karta, zasilacz, chłodzenie CPU) zyskujesz największe pole manewru przy ograniczonym budżecie.

Oczywiście jeżeli masz procesor po gwarancji i jesteś zdolny manualnie, możesz pokusić się o polerowanie procesora na lustro - to samo z radiatorem, jak do tego dodasz pastę colabolatory liquid ultra (droga, niebezpieczna - przewodzi prąd ale lepszej nie ma) możesz liczyć na to, że temp proca w idle będzie taka jak temperatura otoczenia, a stresie max 10-15 stopni więcej przy już podkręconym procesorze.
Ja tak własnie zrobiłem ze swoim prockiem i jest rewelacyjnie, temp. na podkręconym do 3,4GhZ quadzie w idlu to temperatura pokojowa a w stresie - masz podane tempy w teście karty 5750 link w pierwszym moim poście w tym wątku.

Zapomniałem o jeszcze jednej bardzo istotnej rzeczy, mianowicie dobra wentylacja w obudowie. Powinienneś umieścić minimum jeden wiatrak z przodu obudowy aby zasysał powietrze do środka, i jeden wiatrak z tyłu obudowy, pod zasilaczem (bo chyba zasiłkę masz na górze budy) co by powietrze z budy wyrzucał - to ważne zwłaszcza jak wymienisz kartę graficzną. Wiatraki im większe tym lepsze ale takie żeby Ci pasowały do otworów w budzie.
Najlepszy stosunek cena/wydajność/głośność dają wentyle acutake (czarne z białymi łopatkami), max 1300 obrotów na minutę - więcej nie trzeba zysk przepływu powietrza nieadekwatny do wzrostu poziomu hałasu. Jak już założysz te wiatraki i wymienisz chłodzenie na cpu zdemontuj wszystkie wiatraki i/lub tuby i kominy z bocznej ścianki obudowy o ile je masz - więcej to przeszkadza niż pomaga na chłodzeniu innymi niż box intela.

Przypomniałem sobie o jeszcze jednej sprawie, sprawdź czy masz dobrze założone to chłodzenie na CPU, czasem bywa tak że niedoświadczony składacz pc źle zapina cooler na płycie i np tylko 3 zatrzaski trzymają. Przez to Podstawa coolera źle przylega do osłony procesora, pasta szybciej traci swoje właściwości i może to owocować własnie takimi temeperaturami. Przy mocowaniu opracowanym przez intela dla gniazda 775 to częsty błąd niedoświadczonych, lub pracujących na akord (komp z MM) składaczy kompów. Jeżeli cooler jest faktycznie źle wpięty w płytę, - nie dopinaj go, może być tak że pasta stwardniała i wgnieciesz IHS na procu (proca nie uszkodzisz ale później przy nowym chłodzeniu będzie źle ciepło odprowadzał), zacznij zakupy od pasty na CPU, wyczyść proca i cooler nałóż nową pastę i prawidłowo zamontuj cooler. Potestuj. Boksowy cooler powinien sobie spokojnie radzić z niepodkręconym procesorem nie dopuszczając do temperatur które masz u siebie.

uff chyba wyczerpałem temat :)
Grafika w grze jest równie ważna jak wszystkie inne jej składowe, niczego nie należy traktować po macoszemu. Tak uważam, w której grupie procentowej graczy jestem ? :D
accerone
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 09 Sty 2010, 07:23
Ostatnio był: 07 Sty 2011, 15:39
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 10

Re: Ocena sprzętu

Postprzez dorian w 16 Wrz 2010, 18:00

Wg. mnie, temat nie do końca jest wyczerpany..
accerone słusznie Ci doradza, ale z jednym należy uważać: np. pasta Collaboratory Liquid Pro jest pastą najlepszą i jednocześnie wyjątkowo "niebezpieczną" i "wyrafinowaną" przy jej nakładaniu na cpu, o czym wspomniał tylko.
Ta pasta to w zasadzie płynny metal. Jest dobra dla kogoś doświadczonego przy jej nakładaniu, czy w ogóle past na cpu, o polerowaniu powierzchni proca nawet nie wspomnę. Trzeba wiedzieć czym polerować, jak i w jaki sposób potem tą akurat pastę nałożyć.
A jak to zrobić masz tu:

Test 7 past termoprzewodzących-Collaboratory Liquid Pro

Jest trochę uważnej zabawy.
Dlatego, jeśli już chodzi o pasty termoprzewodzące proponowałbym Ci dużo mniej wymagające, a wystarczająco spełniające swoją rolę pasty typu:
1. Arctic Cooling MX-2 - nie przewodzi prądu, wspaniała wydajność (sam używam od ponad roku i temp. proca już wykręconego o 1 GHz :arrowu: : 27 st. w idle, gdzie komp chodzi parę godz. :wink: )
2. Zalman ZM-STG1 - nie przewodzi prądu, za to już bardziej płynna i bardzo łatwo sie nakłada.
3. Arctic Silver 5 - przewodzi jednak prąd, ale ma konsystencję pasty, nie płynu. Łatwo sie nakłada + rewelacyjna wydajność.

Przy zastosowaniu tych past prawie nie musisz się martwić (poza AS 5), że coś Ci poza proca wycieknie przy ich nakładaniu, a to jest bardzo ważne.
Z ich późniejszym, ewentualnym usuwaniem również.
Ostatnio edytowany przez dorian, 17 Wrz 2010, 09:06, edytowano w sumie 1 raz

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Ocena sprzętu

Postprzez accerone w 16 Wrz 2010, 22:28

Co do collabolatory liquid ultra - bo o takiej pisałem, moim zdaniem rozprowadzało się ją lepiej niż AC mx2.
Pasta dostarczana jest z dwoma pędzęlkami i procesor się nią po prostu bezstresowo maluje :D
Ludzie faktycznie piszą na forach ze z liquid pro mają problem. Liquid ultra jest jednak tak jak pro ciekłym metalem, doskonale, jak wspomniał dorian, przewodzi prąd i są dwie rzeczy na które trzeba uważać:
1. - nie może kapnąć nigdzie poza IHS na cpu
2. - trzeba użyć bardzo małej ilości tej pasty, ja użyłem kropli, nieco mniejszej niż połowa, ok 1/3 wielkości ziarenka ryżu.

Liquid ultra nie zbija się w kroplę tak trudną do przebicia jak rtęć, w swojej konsystencji bardziej przypomina rozgrzaną cynę, ale jest dość podatna na nacisk sztywnego pędzelka (2 takie w zestawie). Z drugiej strony pędzelek jest na tyle sztywny, że należy uważać aby go za mocno do procesora nie przyciskać, włosie sprężynując może posłać kropelki pasty w podróż po płycie głównej a tego nie chcemy.

Ogólnie te rady strasznie brzmią, i robią z tej pasty demona, ale moim zdaniem liquid ultra (nie mówię o pro, tej nie używałem) jest dość łatwą do rozprowadzenia pastą dla człowieka który panuje nad rękami :D

Z past nie przewodzących prądu obecnie najlepszym rozwiązaniem jest IC7 Diamond Carat, jest to pasta zawierająca 92% pyłu diamentowego. Termicznie bezkonkurencyjna wśród past nieprzewodzących prądu. Jednak bardzo trudno się ją nakłada, jest strasznie twarda. Zresztą AC mx2 też do miękkich nie należy.
Grafika w grze jest równie ważna jak wszystkie inne jej składowe, niczego nie należy traktować po macoszemu. Tak uważam, w której grupie procentowej graczy jestem ? :D
accerone
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 09 Sty 2010, 07:23
Ostatnio był: 07 Sty 2011, 15:39
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 10

Poprzednia

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości