Gothic

Dyskusje na temat gier i szeroko rozumianej rozrywki mieszczącej się w ramach powyższej kategorii.

Re: Gothic

Postprzez Junx w 19 Gru 2011, 17:57

Woland napisał(a):Oj tam, oj tam- biorę się no to do roboty :E
Dzięki za info.
A goblińskich jagód???


Może gdzieś z 50. Zacząłem grać w ZB, zobaczymy jak to będzie szło.
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

Reklamy Google

Re: Gothic

Postprzez robo_pl w 20 Gru 2011, 22:51

W tym poście chciałbym wrócić do waszych odpowiedzi z 16. Grudnia.

Terminus napisał(a):Cóż rozumiesz przez określenie "mało możliwości", bo akurat w przypadku Gothica mam diametralnie inne odczucia?

Znasz może TES: Arena lub Daggerfall? Gry z 1994 i 1996 roku z widokiem z pierwszej osoby. W drugiej części przejście z jednego końca świata na drugi zajmuje 2 tygodnie czasu rzeczywistego. Może nie mają takiej grafiki jak gothic, lecz dla mnie, te gry są x-razy lepsze. I oczywiście mnogość zadań.
Junx napisał(a):Bez obrazy, ale patrzyłeś na grafę czy na coś innego? Moim zdaniem Seria Gothic kończy się na 2+ NK z kilku powodów mianowicie:
- Klimat
- Chodzisz gdzie chcesz i robisz co chcesz (możesz robić fabułę lub wieść beztroskie życie i robić co inny NPC np: kopać w kopalni)
- Otwarty świat (na tamte czasy)
- Mnogość zadań i ukrytych skarbów


Klimat - Tu się z Tobą zgodzę. To nie była typowa rozpie*dalanka potworków i ludzi, tylko dosyć dobry RPG(?) z unikalnym klimatem.
Otwarty świat - Arena i Daggerfall też miały otwarty świat.
Mnogość zadań i ukrytych skarbów - Dalej bronię tych dwóch tytułów, lecz ukryte skarby to bardzo ciekawy smaczek.
Awatar użytkownika
robo_pl
Stalker

Posty: 71
Dołączenie: 14 Lip 2011, 15:03
Ostatnio był: 16 Maj 2016, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 16

Re: Gothic

Postprzez Woland w 21 Gru 2011, 00:10

Nie zgodzę się by o Gothicu można było mówić jako o grze z otwartym światem. Otwarty świat to moim skromnym zdaniem zaczyna się od Gothic 3.
W G1 (w G2 nie grałem, w Gothic jeden byłem przed wykonaniem misji z drugim kamieniem ogniskującym ale stary komp siadł [znowu :/] ) od przyjęcia do obozu prawie w ogóle nie ma zadań dodatkowych nie licząc misji z Chromaninem. Wszystko pozostałe jest liniowe. Można jedynie połazić sobie po lasach wbijać expa jako nieliniowość.
W Gothic 3 są tony misji pobocznych, otwarty świat dający możliwość podróży gdzie i kiedy się chce. Trzy różne zakończenia. O wiele więcej ciekawych rzeczy poukrywanych ( jaskinia z światłem niedaleko jednego z obozów gońców leśnych, jaskinia z pomnikiem Rhobara, Guru, Ciężkie i Stare skrzynie, jaskinia pod Lago, smoki do odnalezienia i wiele więcej ciekawych rzeczy).
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Gothic

Postprzez Terminus w 21 Gru 2011, 00:25

robo_pl napisał(a):Znasz może TES: Arena lub Daggerfall? Gry z 1994 i 1996 roku z widokiem z pierwszej osoby. W drugiej części przejście z jednego końca świata na drugi zajmuje 2 tygodnie czasu rzeczywistego. Może nie mają takiej grafiki jak gothic, lecz dla mnie, te gry są x-razy lepsze. I oczywiście mnogość zadań.


Znam. Spędziłem przy tych grach, dziesiątki, dziesiątki godzin.
Arena: Ocean nudy. Miliony takich samych miejsc z takimi samymi wnętrzami i takimi samymi potworkami.
Daggerfall: lepiej niż Arena, o wiele lepiej. Ale też łyżka dziegciu: misje w qildiach są losowe: idź zabij w losowym podziemiu losowego potworka jakiś czas bawi, ale przy setnej misji tego typu już nudzi.

Tyle na tym forum pisałem pozytywów o TES II, że nie będę udowadniał wyższości Gothica nad Daggerfallem. Te gry to zupełnie inna filozofia.

Gothic 1-2 to gry oparte na fabule - opowieści. Owszem są o wiele mniej rozległe od wyżej wymienionych ale każda lokacja ma swoją historię, każda jest niepowtarzalna. Na tle tysiąca generowanych losowo wnętrz Daggerfalla czy Areny lub Obka złożonych z takich samych elementów to zupełnie inna wartość. Nie oceniam lepsza/gorsza. Po prostu inna. Gothic kontynuuje podejście do cRPG z zupełnie kultowego dla mnie Betrayal at Krondor. Świat niewielki ale wykorzystany na max. do opowiedzenia historii. TES to z kolei wielki otwarty świat, w którym teoretycznie możesz "żyć" lub mówiąc inaczej: robić w pojedynkę to co teraz robisz zwykle w MMORPG...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Gothic

Postprzez Trep w 29 Gru 2011, 22:46

Mam części prawie wszystkie oprócz 4. Według mnie Gothic 4 to nie gothic, godnym jego zastępcą może być Risen, który jest nawet lepszy niż gothic.
Ostatnio edytowany przez Trep, 05 Kwi 2012, 12:44, edytowano w sumie 1 raz
Nie lubisz ciasteczek? Więc jak możemy się przyjaźnić skoro nie lubisz ciasteczek?
Awatar użytkownika
Trep
Stalker

Posty: 85
Dołączenie: 04 Gru 2011, 20:24
Ostatnio był: 29 Mar 2013, 14:39
Miejscowość: Polish
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 7

Re: Gothic

Postprzez The Witcher w 29 Gru 2011, 23:47

Bez brzesady, Risen bardzo fajna gra, ale do jedynki i dwójki Gothiców nie ma co startować. Gra na poziomie gdzieś pomiędzy Gothiciem 3 a 2. W czwórkę nie grałem, także nie wiem.

Gothic 1
Gothic 2
Risen
Gothic 3

Taki mój ranking. :P

Za ten post The Witcher otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive PrzemoC.
The Witcher
Legenda

Posty: 1175
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 25 Maj 2024, 13:20
Ulubiona broń: --
Kozaki: 325

Re: Gothic

Postprzez Rizun w 05 Lut 2012, 23:23

Osobiście wychowałem się na takich grach jak Baldur's Gate, Planescape Torment i Fallout, ale Gothica zawsze ceniłem. Fakt, był dość mocno zabugowany, ale bogatość świata, realizm (na początku jesteś zwykłym śmieciem, skazańcem i na każdym kroku NPC-e dają ci to odczuć) sprawia, że wracam do niej i do jej kontynuacji co jakiś czas. III to już nie to samo, ale i tak bije na ryj Arcanię.
Awatar użytkownika
Rizun
Stalker

Posty: 101
Dołączenie: 20 Sty 2012, 19:34
Ostatnio był: 02 Gru 2022, 10:12
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 6

Re: Gothic

Postprzez meJKu w 10 Mar 2012, 16:31

Niedługo do gry Gothic 3 zostanie wydany nowy patch, oznaczony numerem 1.75. Będzie to ostatnia oficjalna łatka.

Poza tym na rynku pojawią się dwie nowe edycje: Gothic 3 Rozszerzona Złota Edycja oraz Gothic Kompletna Kolekcja. Tutaj wizualizacje:
:

Image
Image


Więcej info na http://gothic.phx.pl/ ; )

Za ten post meJKu otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Xen, KoweK.
Awatar użytkownika
meJKu
Weteran

Posty: 681
Dołączenie: 04 Gru 2007, 22:21
Ostatnio był: 15 Cze 2024, 12:55
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 111

Re: Gothic

Postprzez Pijawol w 28 Mar 2012, 17:06

Drobne pytanko co do Gothic 3... Czy da się odzyskać Ognisty Puchar od Karrypta w Vengardzie?
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 16 Cze 2024, 08:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Gothic

Postprzez Allistdead w 28 Mar 2012, 19:01

Tak. Nie pamiętam dokładnie jak to było (dawno walczyłem w Vengardzie) ale na sto procent powinien ci go oddać. Możliwe że najpierw trzeba wziąć zadanie z odtworzeniem mocy Ognistych Pucharów, albo wybrać ścieżkę Innosa. Ostatecznie możesz go ubić :P

Edit: Pobawiłem się chwilę kodami i ostatecznie okazało się, że Karrypto wcale nie zabiera pucharu! Właśnie dlatego nie można mu go potem odebrać.
Ostatnio edytowany przez Allistdead 28 Mar 2012, 23:56, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
Allistdead
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 05 Sty 2012, 02:05
Ostatnio był: 19 Lis 2013, 07:31
Miejscowość: Wrocław
Kozaki: 15

Re: Gothic

Postprzez Pijawol w 03 Kwi 2012, 07:24

Zabiłem go dla testu, jednak nie miał przy sobie Pucharu... No to lecę do Nordmaru wziąć questa. :D

Czy jak nauczę się mistrza 2 broni, to będę przewracał przeciwników cały czas? Podobnie jak na mistrzu walki mieczem, bo jest to irytujące, więc chcę wiedzieć, czy to ma sens.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1277
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 16 Cze 2024, 08:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Gothic

Postprzez Junx w 03 Kwi 2012, 08:13

Nie cały czas, ale częściej niż "wcześniej". Jak byłeś w Nordmarze to chyba wiesz, że dużo jest tam Naszych "znajomych" więc przewracanie jak dal mnie jest mało potrzebne, tam jest potrzebna siła (jak dla mnie).
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

PoprzedniaNastępna

Powróć do Inne gry

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość