Opinia nt. tłumaczenia

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Method w 15 Mar 2014, 15:57

Meesh napisał(a):Z tego samego powodu, z którego masz "hiszpańską muchę" a nie "muchę z Hiszpanii" - bo to dwie różne rzeczy

A "Hiszpania-mucha" się znajdzie?
Meesh napisał(a):
Tłumaczenie gry jest c!ujowe po prostu - to nie to, że ktoś go broni, a ktoś atakuje. Jest c!ujowe i tyle.

Może dlatego, że nie mają takiego bezkrytycznego dla siebie tłumacza, który by zaciekle odpierał każdy "atak". ;)
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Reklamy Google

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Meesh w 15 Mar 2014, 16:01

To możliwe, a przydałoby im się takiego mieć. Ja przynajmniej mam taki czy iny tok rozumowania, który mnie do mojej wersji doprowadził - możecie się z nim zgodzić albo nie, ale w ogóle jakiś jest. Natomiast "dzika", "pijawkę" oraz "kamienną krew" w wersji polskiej zawdzięczamy wyłącznie głupocie CDP
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Informacje na temat książki

Postprzez KoweK w 15 Mar 2014, 16:21

Meesh napisał(a):"pijawkę"

A co, wolałbyś pewnie chłeptokrwija, juchociąga albo inne tłumaczenie, które jedynie plącze język? :facepalm: Samych wyzwisk w stosunku do CDP nie skomentuje, bo są żałosne i poniżej poziomu nawet Twojego...

A Panowie za "śmieszne obrazki" już zostali nagrodzeni.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5646
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 07 Cze 2024, 23:29
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1471

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Universal w 15 Mar 2014, 16:33

Meesh napisał(a):Natomiast "dzika", "pijawkę" oraz "kamienną krew" w wersji polskiej zawdzięczamy wyłącznie głupocie CDP

Pijawka - fakt, brzmi jak po kastracji. Akurat "chłeptokrwij" wydał mi się dźwięczny, chyba jedyna modyfikacja która mi naprawdę przypadła do gustu. Ale "kamienną krew" zamieniłeś na (jeśli mnie pamięć nie myli) "krew-kamień", więc nie rozumiem podparcia się tym przykładem, bo jest z czapy :E

A może założyć temat poświęcony tylko nazwom mutantów (o ile już takiego nie było, a umarł), hę? Bo to trochę niekończąca się dyskusja.
------------------
viewtopic.php?t=826 - znalazłem coś.
Ostatnio edytowany przez Universal, 15 Mar 2014, 16:40, edytowano w sumie 1 raz
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive KoweK.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 08:12
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Informacje na temat książki

Postprzez KoweK w 15 Mar 2014, 16:34

A i nie chcę nic mówić, ale przecież w Cieniu Czarnobyla nie było żadnej pijawki, tylko krwiopijca. Nie mylę się? Jak startowaliśmy z fanowskim tłumaczeniem SOC-a po jego premierze to właśnie chcieliśmy podmienić tę nazwę na pijawkę, bo wg nas tak by stalkerzy nazwali tego mutanta z Zonie.

Szkoda, że nie mam pod ręką komiksu Ivana, by pokazać o co mi dokładnie chodzi.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5646
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 07 Cze 2024, 23:29
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1471

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Meesh w 15 Mar 2014, 16:37

"Juchociąga" zrobiłem specjalnie dla sucharów o Pietrowie. "Pijawka" to pomyłka, bo to bezmyślne tłumoczenie angielskiego "bloodsucker".
Sam mam wadę wymowy, a jakoś z juchociągiem i chłeptokrwijem sobie radzę. Nie dramazuj, parę lekcji u logopedy i nawet rodzice zaczną wreszcie cię rozumieć ;)
Zrób, będzie zabawnie.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Kamo w 15 Mar 2014, 16:42

Kłócicie się panowie o nazwy mutantów i to jest śmieszne. Przecież mało który Stalker ma doktorat nauk biologicznych czy czegoś w tym stylu i nazywa mutanty jak mu się podoba. Dla Meesha może to być Prypeć-Kaban dla Methoda Dzik a dla kogoś innego nawet Turbo-Prosiak. W książkach tego typu używa się z reguły nie języka naukowego ale jakże rozbudowanego języka potocznego. Jeżeli ktoś się ze mną nie zgadza proponuje używać oryginalnych nazw łacińskich które z tego co pamiętam GSC gdzieś w grze upchało, ale czy osiągniemy wtedy klimat o który nam wszystkim chodzi?
Si vis pacem para bellum!
Awatar użytkownika
Kamo
Stalker

Posty: 52
Dołączenie: 28 Sty 2014, 15:54
Ostatnio był: 15 Paź 2015, 14:08
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 4

Re: Informacje na temat książki

Postprzez marcel w 15 Mar 2014, 16:45

No właśnie, uwag jak widać znajduje się od cholery, a w Meeshu nie ginie chęć do obrony swoich racji, więc otworzenie nowego tematu i może przeniesienie ostatnich postów ma rację bytu. @Kowek?

W oryginale tamten artefakt nazywał się "кров камня", "krew kamienia", a więc możemy to odwrócić i powiedzieć "kamienna krew", na tej samej zasadzie jak np. krew Jezusa - Jezusowa krew. Ale "krew-kamień"? Afryka-słoń? ;) Szit szit szit.

Parę postów wcześniej odwoływałeś się, @Meesh, do "ładnego brzmienia głoskowego" jakiejś tam nazwy. Co jest dźwięcznego w tym całym chłeptokrwiju?
>>> Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput. <<< ~ Ernest Scribbler
marcel
Opowiadacz

Posty: 436
Dołączenie: 31 Lip 2007, 17:48
Ostatnio był: 29 Paź 2020, 15:47
Kozaki: 193

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Terminus w 15 Mar 2014, 16:46

A co czują biedne Prypeć-kabany to nikt nie pomyślał?

Image

Czyli proponuję wszystkim rozluźnić zwieracze. Suszone śliwki pomagają podobno.
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Adam, marcel, Kamo, KOSHI, Glaeken, KoweK, nati20, Pangia, Alchemik, Cysiu, Universal.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Meesh w 15 Mar 2014, 16:48

W chłeptokrwiju - nic, ale słowo oddaje dokładnie takie wrażenie, jakie powinno.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Informacje na temat książki

Postprzez KoweK w 15 Mar 2014, 16:52

CDP dostało wersję od THQ - światowego wydawcy Cienia Czarnobyla w roku 2007. CDP zrobiło swoją robotę i nie mogło pójść na samowolkę. Ale ty wiesz lepiej i dalej mieszaj tych ludzi - o zgrozo, do tego wszędzie gdzie się da - którzy odwalili wg mnie kawał dobrej roboty i zrobili coś mega oryginalnego, czym jest wsadzenie lektora do tej gry.

Meesh napisał(a):Nie dramazuj, parę lekcji u logopedy i nawet rodzice zaczną wreszcie cię rozumieć ;)

No tym zdaniem udało Ci się sięgnąć dna, przewiercić skałę macierzystą i odnaleźć ukrytą jaskinię. :tm: Takiego argumentu co by jeszcze najeżdżał po części na moją rodzinę to się nie spodziewałem od Ciebie, ale miło wiedzieć z kim mam do czynienia. A ja po prostu miałem na myśli to, że Stalkerzy w trakcie ataku "mutanta z mackami" nie będą krzyczeć "Nadciągają juchociągi/chłeptokrwije/krwiopijcy" tylko zapewne "Pijawy kurwaaa!".

Terminus napisał(a):Czyli proponuję wszystkim rozluźnić zwieracze. Suszone śliwki pomagają podobno.

Nom, bo Meesha to trzeba tylko po dupce lizać.

oryginalnych nazw łacińskich które z tego co pamiętam GSC gdzieś w grze upchało

Chyba Stalker Socho to wymyśliło.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack

Za ten post KoweK otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive vandr, Kudkudak.
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5646
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 07 Cze 2024, 23:29
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1471

Re: Informacje na temat książki

Postprzez Meesh w 15 Mar 2014, 17:05

xKoweKx napisał(a): odwalili wg mnie kawał dobrej roboty i zrobili coś mega oryginalnego, czym jest wsadzenie lektora do tej gry.

Oryginalnego - tak. Równie dobrze mogli ją wydać na dyskietkach 3.5', to też by było oryginalne. Lektor jest słaby i czyta bez wyrazu, na poziomie tłumaczenia - odsyłam cię do czarnego kruka. czarnego kruka. krrąąąży nad grobem :facepalm:
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ślepa plama

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości