Recenzje i dyskusja

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 07 Paź 2013, 11:38

pan kozaq napisał(a):Mam pytanie do Misia:
W rozdziale "Idiota" opisujesz przerzut na Balszoj Ziemiu. Podchodzisz do chałupy Fiodora i błyskasz poprawnym ukraińskim. Ja rozumiem, że Zona i tu i tu, ale chyba przerzut był na Białoruś, albo nie doczytałem/źle zrozumiałem, albo wpadka lokalizacyjna.


Dawno tu nie zaglądałem, sory. :facepalm:
Weź mapę, popatrz - Jołcza, przechodzisz przez Most, jesteś na drugim brzegu Dniepru. Jaki kraj? Bingo.

Doktor jest doktor, piszesz "Dr" czytasz "DyRy", nie? ;)
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Reklamy Google

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Red Liquishert w 07 Paź 2013, 20:56

Nie byłbym w stanie sklecić jakiejkolwiek recenzji - powiem krótko: książka jest genialna. Koniec "Idioty" - perfect. Wszystkie opisy (walki, otoczenia) i narracja w pierwszej osobie sprawiają, że czytelnik czuje, jakby sam przemierzał Strefę wraz Misiem. No, i jeszcze jeden moment:

:

Pojedynek z Kontrolerem - niesamowite. Epickie. Czułem się, jakbym czytał Kinga (niektóre momenty "Mrocznej Wieży" miały taki klimacik). W grach z kontrolerem mierzyłem się wielokrotnie, ale dopiero czytając książkę można poczuć ciężar takiego pojedynku. Jeszcze raz - niesamowite.


Czekam z wieelką niecierpliwością na część następną!
Dobrej Zony!
Bydlę z pana, panie Red
Awatar użytkownika
Red Liquishert
Łowca

Posty: 418
Dołączenie: 07 Sty 2010, 16:13
Ostatnio był: 16 Gru 2021, 16:32
Miejscowość: Chuj wie, Polska Ź
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 167

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez sachiel24 w 20 Paź 2013, 01:46

Witam!
Książkę skończyłem 20 minut temu. Chciałem pogratulować autorowi - dobra robota. No może poza końcówką, która zalatuje za bardzo Hollywoodem.
:

Ten terminator - pijawa w podziemiach był na maxa przegięty. Nawet nibyolbrzym nie byłby chyba tak twardy. I raczej marginalnie zaznaczono jej najsilniejszą broń, czyli niewidzialność ( a podziemia to idealne miejsce, żeby spotęgować jej efekt)

Rzeczy na plus:
- dobrze napisane (nie nudziło, teksty rzeczowe, niekiedy żarcik, udane budowanie napięcia, fajne porównania i słownictwo)
- dbałość o szczegóły
- fabuła w porządku, zgrabne łączenie wątków
- bardzo ciekawie ciekawie przedstawione mutanty Zony
:

Akcja z Kontrolerem to po prostu brylant (i te niby wspomnienia i koszmarki - świetny pomysł), burer też w porządeczku, mięsacz - locha również spoko ( wreszcie jakiś ciepły akcent, a nie tylko sieka), tylko ta conan - pijawa... :/

- znacznie bardziej wiarygodna i spójna wizja Strefy, w porównaniu z tą z gry
:

brak frakcji, super - duper pancerzy i broni, Emisja uderza rzadko itp

- gramatyka i gadają po rusku :)

Rzeczy na minus:
- końcówka (akcja w podziemiach) - naprawdę zupełnie odstaje od reszty, aż chwilę myślałem, że to innego autora
- kilka drobiazgów które mnie irytowały np.
Dlaczego to wracanie tą samą (sprawdzoną, a więc bezpieczniejszą ) drogą jest 'be' ?
Dlaczego "zwiedzanie" Zony w pojedynkę (wbrew rozsądkowi) jest wg. protagonisty "be"?
- Trochę za dużo tekstów w stylu "nie zrobię tego/nie wejdę tam itp. "bo nie" albo bo Zona tego nie lubi. Zgaduję, że bohater ma jakąś delikatną schizofrenię, czy coś, ale jakoś mnie to irytowało.
- gadają po rusku :D . Tak, wiem że to też plus. Ale nie każdy jest oblatany w bukwach jak autor. Nie zaszkodziłoby dać tłumaczenie na dole strony dla tych mniej kumatych ;)

Niemniej muszę przyznać, że czytało mi się bardzo mile i absolutnie nie żałuję wydanej kasy. Mam nadzieję, że autor pociągnie losy Miśka dalej.
pozdr
Dobrej Zony
sachiel24
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 21 Wrz 2013, 16:22
Ostatnio był: 10 Wrz 2014, 23:20
Kozaki: 3

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Realkriss w 21 Paź 2013, 08:30

sachiel24 napisał(a):- znacznie bardziej wiarygodna i spójna wizja Strefy, w porównaniu z tą z gry
:

brak frakcji, super - duper pancerzy i broni, Emisja uderza rzadko itp

- gramatyka i gadają po rusku :)


Czy ja dobrze rozumiem? Uważasz, że autor książki stworzył lepszy wizerunek Zony, niż jest w grze, bez której jego książki wcale by nie było?

Gadają po "rusku"? Jakie to odkrywcze! Faktycznie w grze ciężko się słucha, gdy rozmawiają w suahili.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez pan kozaq w 21 Paź 2013, 14:03

sachiel24 napisał(a):- kilka drobiazgów które mnie irytowały np.
Dlaczego to wracanie tą samą (sprawdzoną, a więc bezpieczniejszą ) drogą jest 'be' ?
Dlaczego "zwiedzanie" Zony w pojedynkę (wbrew rozsądkowi) jest wg. protagonisty "be"?

Posłużę się cytatem (przytoczonym z pamięci, uwaga błędy)
"Stalkerzy to naród przesądny. Przynajmniej ci, którzy żyją" :caleb:
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
pan kozaq
Weteran

Posty: 558
Dołączenie: 07 Mar 2012, 15:51
Ostatnio był: 25 Gru 2018, 19:00
Miejscowość: RYTOMOCZYDŁA
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 43

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez sachiel24 w 22 Paź 2013, 01:24

Czy ja dobrze rozumiem? Uważasz, że autor książki stworzył lepszy wizerunek Zony, niż jest w grze, bez której jego książki wcale by nie było?


Tak uważam. Ale może Ty sądzisz że logiczne i wiarygodne, żeby zgraja ćpunów (Wolność) oraz jacyś paramilitarni fanatycy ( Powinność) mogli funkcjonować w skażonej strefie, toczyć jakieś boje i uzurpować sobie prawa do niej. Kto niby by ich finansował? A z tym że bez gry nie byłoby Zony to też można dyskutować. "Piknik na skraju drogi" się kłania.

Gadają po "rusku"? Jakie to odkrywcze! Faktycznie w grze ciężko się słucha, gdy rozmawiają w suahili.


Ja bym radził mniej w te gry grać ;) Autor Polak, więc mógł olać rosyjskojęzyczne wtręty, co spłyciłoby klimat książki.


sachiel24 napisał(a):- kilka drobiazgów które mnie irytowały np.
Dlaczego to wracanie tą samą (sprawdzoną, a więc bezpieczniejszą ) drogą jest 'be' ?
Dlaczego "zwiedzanie" Zony w pojedynkę (wbrew rozsądkowi) jest wg. protagonisty "be"?


Posłużę się cytatem (przytoczonym z pamięci, uwaga błędy)
"Stalkerzy to naród przesądny. Przynajmniej ci, którzy żyją" :caleb:


Tak, tak, ale takie przesądy to w prawdziwym życiu szybko do trumny prowadzą. Chyba nie muszę wymieniać zalet wynikających z dodatkowych par oczu czy uszu, o większej sile ognia nie mówiąc. Nie widzę też sensu w omijaniu sprawdzonej 10 minut temu drogi, żeby leźć w nieznane "bo Zona patrzy" ;)
Dobrej Zony
sachiel24
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 21 Wrz 2013, 16:22
Ostatnio był: 10 Wrz 2014, 23:20
Kozaki: 3

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Realkriss w 22 Paź 2013, 08:19

Już wiem, że źle robię, wchodząc dalej z Tobą w dyskusję, bo wygląda na to, że jesteś jednym z psychofanów "Ołowianego świtu".
Ale: Wolnościowcy zgrają ćpunów? Czy mógłbyś pokazać mi jakiś filmik, dialog, gdzie Wolnościowcy coś palą, sadzą, wciągają, kupują, ważą biały proszek? Chyba tak wygląda funkcjonowanie ćpunów? Bo chyba nie chodzi Ci tylko o to, że barman w bazie Wolności ma ksywę Gandzia i proponuje graczowi skręta?

Powinność nazywasz paramilitarnymi fanatykami? To kim według Ciebie są Monoliciarze?

Poza tym z tego, co mi wiadomo, to autor książki nie zrezygnował z frakcji ze względu na ich narkotyczne, czy militarne upodobania, ale z innych powodów.

"Piknik na skraju drogi"? A co to takiego?
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 22 Paź 2013, 11:26

Tylko się nie pobijcie o te znaczki nadrukowane na zmielonych szmatach :E
Mogę coś może wyjaśnić :?:
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez sachiel24 w 22 Paź 2013, 11:43

Już wiem, że źle robię, wchodząc dalej z Tobą w dyskusję, bo wygląda na to, że jesteś jednym z psychofanów "Ołowianego świtu".

Jak rozumiem, Ty jesteś jednym z tych psychofanów gry Stalker ;) ?
Ale: Wolnościowcy zgrają ćpunów? Czy mógłbyś pokazać mi jakiś filmik, dialog, gdzie Wolnościowcy coś palą, sadzą, wciągają, kupują, ważą biały proszek? Chyba tak wygląda funkcjonowanie ćpunów? Bo chyba nie chodzi Ci tylko o to, że barman w bazie Wolności ma ksywę Gandzia i proponuje graczowi skręta?

A możesz mi pokazać filmik w którym stalkerzy chodzą w krzaki "za większą lub mniejszą potrzebą" ? Bo to, ze takiego filmiku nie ma, nie znaczy chyba, że tego nie robią, prawda? Przesłanki są oczywiste.

Powinność nazywasz paramilitarnymi fanatykami? To kim według Ciebie są Monoliciarze?
Monoliciarzom zrył łeb Monilit. Mają przynajmniej jakieś wytłumaczenie, w przeciwieństwie do Powinności ;D

Poza tym z tego, co mi wiadomo, to autor książki nie zrezygnował z frakcji ze względu na ich narkotyczne, czy militarne upodobania, ale z innych powodów.

Podziel się tą wiedzą. Jakie by to nie były powody, efekt końcowy jest na plus.

"Piknik na skraju drogi"? A co to takiego?


Polecam wujka googla albo panią z biblioteki :)
Dobrej Zony

Za ten post sachiel24 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cortex Reaver.
sachiel24
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 21 Wrz 2013, 16:22
Ostatnio był: 10 Wrz 2014, 23:20
Kozaki: 3

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Realkriss w 22 Paź 2013, 12:17

Przyznaję Ci rację we wszystkim, co napisałeś i nawet w tym, czego nie napisałeś :E
Autor ma rację, o szmaty nie ma się co bić.

A co do zalecania lektury "Pikniku na skraju drogi" na forum Stalkera, to:

http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=7&t=22025&hilit=piknik+na+skraju+drogi

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez sachiel24 w 22 Paź 2013, 23:49

Przyznaję Ci rację we wszystkim, co napisałeś i nawet w tym, czego nie napisałeś :E


No proszę, a zapowiadała się gorąca dyskusja... Jestem zawiedziony ;)

Autor ma rację, o szmaty nie ma się co bić.


Ależ ja nigdy bym kobiety nie uderzył :E

A co do zalecania lektury "Pikniku na skraju drogi" na forum Stalkera, to:

viewtopic.php?f=7&t=22025&hilit=piknik+na+skraju+drogi


Tak naprawdę to sądziłem, że się ze mnie nabijasz, i dlatego ten z deka protekcjonalny ton. Najmocniej przepraszam. Ale po przejrzeniu tego wątku poczułem niedowierzanie, że tylu forumowiczów nie ma zielonego pojęcia, czym jest ta książka... Cóż, takie czasy...

A odnośnie "Ołowianego świtu", to przecież wyraziłem tylko swoje zdanie. Od tego jest forum. Jeśli Ty masz inne odczucia, z chęcią je poznam. Mnie książka mile zaskoczyła. Nawet ta okładka, na którą tyle osób narzekało w miarę mi się podoba (w przeciwieństwie do tej ze "Ślepej plamy'). Różni ludzie, różne gusta.
Pozdrawiam
Dobrej Zony
sachiel24
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 21 Wrz 2013, 16:22
Ostatnio był: 10 Wrz 2014, 23:20
Kozaki: 3

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Universal w 23 Paź 2013, 00:02

sachiel24 napisał(a):Ale po przejrzeniu tego wątku poczułem niedowierzanie, że tylu forumowiczów nie ma zielonego pojęcia, czym jest ta książka... Cóż, takie czasy...

Oni wszyscy robią sobie jaja. Czuję niedowierzanie, że tego nie dostrzegłeś. Cóż, takie czasy. Na serio - myślę, że 3/4 forum przynajmniej kojarzy tę książkę. Jakoś 1/3 ją przeczytało. Więc nie daj się wkręcić w to drugi raz, bo aż mi się późną nocą zrobiło żal wszystkich nie łapiących aluzji.

I widzicie? Zbyt subtelnie zaznaczacie ironię. Biedni ludzie się gubią. A temat "recenzje i dyskusja" OŚ znowu schodzi na manowce :(
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 08:12
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ołowiany świt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość