This War of Mine

Dyskusje na temat gier i szeroko rozumianej rozrywki mieszczącej się w ramach powyższej kategorii.

This War of Mine

Postprzez ZombieShane w 06 Cze 2018, 08:44

Gra osadzona w realiach współczesnego konfliktu wojennego, w której – w odróżnieniu od innych produkcji o tej tematyce – obejmujemy pieczę nad grupką cywilów, starających się przeżyć w mieście, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone działania militarne. W trakcie gry musimy zadbać zarówno o podopiecznych, jak i wyposażenie schronu – nie zabrakło również trudnych wyborów moralnych podejmowanych w trakcie rozgrywki. Za produkcję odpowiedzialna jest polska firma 11 bit studios.


Image

Graliście? Co sądzicie? Grę przeszedłem wzdłuż i wszerz, ale do dzisiaj zastanawiam się, czy propsować za nietypowe podejście do tematu przetrwania czy raczej krytykować za infantylizowanie obrazu wojny. Niby fajnie, w końcu gra pokazująca konflikt z drugiej strony, ale przecież jest to tylko jego uproszczone wyobrażenie, pomijające szereg ważnych zagadnień np nie podjęto kwestii higieny czy bombardowań/ ostrzałów artyleryjskich, niemocy ONZ itd.
No i sam fakt wykorzystania tego typu tematyki do produkcji bądź co bądź elektronicznej rozrywki nie do końca mi odpowiada. Grałem zanim przeczytałem trochę książek na temat wojny w byłej Jugosławi/ oblężenia Sarajewa więc o tym nie myślałem, ale po lekturze naszły mnie wątpliwości. No bo co następne, symulator przetrwania w obozie koncentracyjnym? Czy zbiorowa pamięć o przemocy zanikła na tyle, że możemy pozwolić sobie na tworzenie takich gier? I czy w ogóle powinniśmy? Jeżeli można coś zrobić to nie znaczy, że trzeba. Czy gra jest odważną próbą zwrócenia uwagi na cierpienie cywilów podczas wojny czy zwykłym skokiem na kasę, przy wykorzystaniu kontrowersyjnego tematu za pomocą popularnego medium? Nikt przecież po przejściu gry nie zostanie aktywnym pacyfistą, organizującym antywojenne manifestacje i naciskającym na rząd celem wycofania polskich kontyngentów. A przecież wciąż żyją ludzie pamiętający tamte wydarzenia, gdyby to miało miejsce w Polsce to i my byśmy to pamiętali.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%BCenie_Sarajewa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_w_Bo%C5%9Bni_i_Hercegowinie
Awatar użytkownika
ZombieShane
Kot

Posty: 14
Dołączenie: 08 Paź 2017, 15:36
Ostatnio był: 19 Lip 2018, 12:32
Frakcja: Zombie
Kozaki: 5

Reklamy Google

Powróć do Inne gry

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość